Teotihuacan dot  Tula dot  Kabah dot  Uxmal dot  Chichen Izta dot  Tulum dot  Becan dot  Palenque
Mitla dot  Monte Alban 
Teotihuacan
W dosłownym tłumaczeniu "miejsce, gdzie ludzie stają się bogami...".
Aby w pełni docenić znakomitość oraz skalę tego niezwykłego miejsca, należy pokonać wyczerpujący szlak wiodący na wysokości 2300 metrów, przez strome, koszmarnie wysokie schody piramidy Słońca i Księżyca - często w promieniach spalającego każdą odkrytą część ciała tropikalnego słońca.
 
Jedno z najbardziej ekscytujących miast prekolumbijskiego Meksyku, które powstało z pewnością przed naszą erą .... . Przez ponad 1000 lat po upadku ruiny tego miasta przykryte były gruba warstwą ziemi i roślinności. Widoczne dziś fragmenty to zaledwie jedna dziesiąta całego miasta odsłoniętego podczas wykopalisk rozpoczętych w 1864 r. i kontynuowanych do dziś. W najlepszym okresie swojego rozwoju liczyło ponoć 125 tyś. mieszkańców, o których dzisiejsza teoria głosi, że zniszczyli i opuścili swoje miasto ok. 650 r. n.e. Jednak niegdyś pełniło ono rolę urbanistycznego centrum, istotnie wpływając na życie regionu przez ok. 500 lat. Teotihuacan to ośrodek kultowy, złożony ze świątyń, pałaców i piramid, świadczy o dawnej świetności miasta, lecz niewiele mówi o jego mieszkańcach. Ich pochodzenie, sposób życia, a nawet rodzaj śmierci, jaka położyła kres ich potędze, pozostają tajemnicą.
Po upadku miejsce to Aztekowie uważali za święte, które według ich teorii wznieśli mityczni giganci ...... .
Teotihuacan
Piramida Słońca - największa w Meksyku, wzniesiona z ziemi oraz suszonych na słońcu cegieł, które pokryto warstwą złotonośnego piasku i kamienia, a wykończono jaskrawo pomalowanym gipsem. W 1971 r. odmryto wewnątrz komory i tunel, a w 1998 r. we wzniesionej nieopodal piramidzie Księżyca wydobyto szczątki ludzkie oraz ofiarne dary.
Świątynia Quetzalcoatla - najwyższego wodza zwanego Pierzastym Wężem (zwanego przez Majów Kukulcan), który stał się później najsłynniejszym bogiem Meksykan. Pierwsi wyrzeźbili go Olmekowie. Pierzasty wąż stanowił połączenie ptaka quetzal z grzechotnikiem. Na świątyni upamiętniono również maskami głównego boga deszczu i gromu Tlaloca
Teotihuacan
Teotihuacan
Teotihuacan
Aleja zmarłych - ta szeroka aleja ciągnie się przez całą długość obecnie zachowanego miasta, ale niegdyś sięgała o wiele dalej na południe. Nazwana została tak przez Azteków, którzy mylnie uważali, iż stojące wzdłuż niej budynki są królewskimi grobowcami.
quetzacoatlinformacje użytkowemapanastępny etap

Mexico City dot  Puebla dot  Veracruz dot  Catamaco dot  Villahermosa dot  Campeche dot  Merida dot  Cancun
San Cristobal   Chamula dot  Oaxaca dot  Acapulco dot  Taxco

Copyright 2002